slide

Biyografi ve Diskografisi

 İlk olarak 1994 senesinde ilk albümü “Aşk İçin” ile piyasaya hızlı bir giriş yaparak, şarkıları biranda dillerden dile dolaşmaya başlayan SERDAR ORTAÇ, ilk albümünün ardında, hızını hiç kesmeden 18 albüm daha çıkardı. Toplamda 19 albüm çıkaran sanatçının, albümüne koyduğu vediğer sanatçılara verdiği her şarkısı hit oldu. Şuana kadar yaptığı, gerek kendi albümünde seslendirdiği, gerekse sanatçılara verdiği yaklaşık 500 adet bestesiyle, beste fabrikası olarak anılıyor.

Türkiye’ de ve dünyada verdiği sayısız konserlerle ve sergilediği sahne performansıyla, her konseri dolup taşan Türkiye’ nin en başarılı ve en üretken sanatçılarından biri.

Konser performansı ve yaptığı bestelerle, yurt içi ve yurt dışında sayısız ödüller alan Serdar Ortaç’ ın 22 yıllık sanat hayatına kısa bir bakış yaparsak:

03_1920

İlk yılları

16 Şubat 1970’te İstanbul‘da Vakıf Gureba Hastanesi‘ nde doğan Serdar Ortaç, ilk öğrenimini Kocamustafapaşa‘ da ve orta öğrenimini Suadiye Lisesi’nde tamamladı. Lise öğrenimini ise Haydarpaşa Endüstri Meslek Lisesi, Torna ve Tesviye bölümünde tamamladı. Çocukluğunda babasının yanında çalıştı. Babası sayesinde iş hayatını ve ayakta durmayı öğrendiğini, birçok şeyi babasına borçlu olduğunu sanatçı sık sık dile getirmektedir. Yüksek öğrenimine Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümünde başladı fakat tahsilini tamamlamadan üniversiteden ayrıldı.

Bir sene kadar İstanbul’daki radyolardan birinde program yapımcısı ve sunucu olarak çalıştı. Radyo programlarını dinleyen bir albüm yapımcısı tarafından dönemin plak şirketlerinden biri olan RAKS ile sözleşme imzalaması teklif edildi. Böylelikle o güne kadar yazdığı şarkılarını, kendi sesi ile seslendirme şansını yakaladı ve ilk albümünü yaptı.

1994-99: Aşk İçinYaz Yağmuru ve Gecelerin Adamı

17 Ağustos 1994’te ilk albümü “Aşk İçin” ile müzik dünyasına merhaba dedi. “Karabiberim” ile çıkış yapan Serdar Ortaç, bu parça ile uzun süre gündemde kaldı. Aşk için adlı albümünde ünlü müzik adamı Özkan Turgay‘la çalışan Serdar Ortaç’ın albümünden “Değmez” ve “Hadi Git” gibi şarkılar da çok sevildi. Listelerde üst sıralara yükseldi. Serdar Ortaç bu başarısı ile 1. Kral TV Video Müzik Ödülleri‘nde “En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı” ödülünü kazandı.

1 Mart 1996’da ikinci albümü olan Yaz Yağmuru‘nu yayınladı. İkinci albümünde Feyyaz KuruşSelim ÇaldıranErhan GüleryüzAşkın TunaMetin Arolat gibi isimlerle çalıştı. Bu albümde söz ve müziğini Metin Arolat ile beraber yaptığı “Gamzelim”, “Sana Uzandım”, “Ben Adam Olmam”, “Yaz Yağmuru” gibi pek çok hit şarkıya imza attı.

21 Şubat 1997’de bu albümü “Loco Para Amar” adıyla tamamını İspanyolca seslendirerek Meksika‘da bir albüm yaptı. Daha sonra Türkiye‘de de bu albümü, İspanyolca bir single olarak hazırladı. Sanatçı bu yıl içerisinde Sibel Can‘a verdiği “Padişah” adlı şarkı ile “Milliyet Yılın En Sevilen Şarkısı” ödülüne layık görüldü.

Dördüncü albümü olan “Gecelerin Adamı“, 10 Temmuz 1998’de piyasaya çıktı. Bu albümünde de aranjör olarak Selim Çaldıran ve Feyyaz Kuruş‘la çalıştı, albümdeki “Gecelerin Adamı” şarkısı yılın en çok dinlenen şarkılarından birisi oldu. “Mutsuzsun” şarkısında Ebru Gündeş‘le aynı klipte rol aldı. Ortaç, 1999 yılında “Hürriyet Altın Kelebek” yılın en başarılı sanatçısı ödülünü aldı.

serdar-ortac-830x470

2012–2014: Ray ve Bana Göre Aşk

7 Haziran 2012 tarihinde albüm çıkmadan kısa süre önce kendisine birçok şey kattığını dile getirdiği, kendisini hayata hazırlayan babası Mehmet Ortaç vefat etti. Serdar Ortaç albümde bulunan “Ne Bu Neşe” adlı şarkıyı babasına ithafen okuyacağını dile getirmiştir.

 1. albüm olan “Ray“, 11 Haziran 2012 tarihinde piyasaya sürüldü. Aranjör kadrosunda Suat Aydoğanİskender PaydaşTolga Kılıçve Sadun Ersönmezbulunmaktadır. Bu albümde bir ilk olarak yedinci parça olan “Dileğim Aşk”ın aranjesi Serdar Ortaç tarafından yapılmıştır. 16 parça bulunmakla beraber, 10 tanesinin söz ve müziği Serdar Ortaç’a aittir. Albümün ilk klibi, albüm çıkışı öncesi radyolara dağıtımı yapılan “Üzecek Adam Çok” adlı parçasına çekilmiştir. Albümün ikinci video klibi ise “Ne Bu Neşe” isimli şarkıya çekilmiştir; klip Serdar Ortaç’ın konser görüntülerinden oluşmaktadır.

2013 yılında Şubat ayında ise Erdem Kınayın proje albümünde bulunan “Yorum Yok” adlı şarkıya klip çekildi. Ayrıca Serdar Ortaç 21 Mart 2013 Perşembe günü başlayan “Popstar 2013” programında Demet AkalınBülent Ersoy ve Orhan Gencebay‘la birlikte jüri üyeliği yapmıştır.

2014’te 20.Yılına Özel Olarak Hazırladığı 16. stüdyo albümü “Bana Göre Aşk” ı 26 Mayıs 2014’te yayınlandı. Bu albümde Tolga KılıçMurat Yeter,İskender PaydaşMert EkrenSuat Aydoğan gibi sranjörler ile çalılştı. İlk klip Emir Khalilzadeh yönetmenliğinde “Tanrım” şarkısına çekildi.

Bu dönem içerisinde “Kral Tv Video Müzik Ödüllerinde” Radyolarda En Çok Çalınan Sanatçı ödülünü, “Balkanika TV – Balkan ödüllerinde” ise Yılın En İyi Erkek Sanatçısı ve Yılın Projesi ödülünü aldı.

2015–günümüz: Çek Elini Kalbimden ve Gıybet

6 Mayıs 2015 tarihinde 10 şarkılık “Çek Elini Kalbimden” adlı albümünü yayınladı. Albümün ilk klibi çıkış şarkısı olan sözü Serdar Ortaç’a, müziği Flori‘ ye, arenjesi de Emrah İş ve Nurettin Çolak‘a ait olan “Konuş – Çek Elini Kalbimden” adlı şarkıya çekildi. İkinci klibi “Balım” için Bükreş‘e giden Serdar Ortaç’a klipte Rumen şarkıcı Otilia eşlik etti. Serdar Ortaç albümün 3. klibi için sözü ve müziği kendisine ait, düzenlemesi ise Volga Tamöz‘e ait olan ” Nankör” adlı şarkıya Gülşen Aybaba yönetmenliğinde Bodrum‘da klip çekti.

Serdar Ortaç 22 Temmuz 2015 tarihinde “Çek Elini Kalbimden” albümünden altı şarkının remixversiyonlarının bulunduğu Serdar Bizi Diskoya Götür adlı albümünü yayımladı. 29 Temmuz’da Bülent Serttaş ile “Haber Gelmiyor Yardan” şarkısına düet yaptı. Aralık ayında ise, 2000’lerin ikinci yarısında tartışmalar yaşadığı Hande Yener ile “İki Deli” şarkısına düet yaptı.

11 Mayıs 2016 günü Gıybet isimli 10 şarkıdan oluşan albümü piyasaya sürüldü. Albümün ilk klibi çıkış şarkısı olan “Gıybet” şarkısına çekildi. Bu albümde Suat Aydoğan , Mert Ekren ve Sadun Ersönmez gibi tecrübeli aranjörlerin yanı sıra Tarık İster , Emrah İş ve Nurettin Çolak gibi yeni dönemin yetenekli isimleriyle de çalıştı. Albümde kendi söz ve bestelerinin yanı sıra Mert Ekren, Ayla Çelik, Suat Aydoğan , Tan Taşçı ve Nurettin Çolak’ın da besteleri yer almakta.

odul

Ödüllerinden bazıları

Yıl Ödül veren organizasyon Kategori
1995 Kral TV Video Müzik Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Sanatçı
1997 Milliyet Yılın En Sevilen Şarkısı “Padişah”
1999 Hürriyet Altın Kelebek Yılın En Başarılı Sanatçısı
2000 Kral TV Video Müzik Ödülleri Pop Müzik En İyi Erkek Sanatçı
2003 Radyo ve TV Oscarları En iyi Show Programı: “Serdar Ortaç’la Hep Beraber
2005 Kral TV Video Müzik Ödülleri Pop Müzik En İyi Erkek Sanatçı
MÜ-YAP Müzik Ödülleri Yılın En Çok Satan Albümü “Beni Unut/Çakra
2006 Kral TV Video Müzik Ödülleri Yılın Klibi “Gitme”
Altın Kelebek Ödülü Pop Müzik En İyi Erkek Sanatçı
Yılın Şarkısı “Dansöz”
2007 MÜ-YAP Müzik Ödülleri Yılın En Çok Satan Albümü “Mesafe
2009 Altın Kelebek En İyi Pop Erkek Ödülü
Kral TV Video Müzik Ödülleri Pop Müzik En İyi Erkek Sanatçı
Dijital Satış Diamond Ödülü
2010 Kral TV Video Müzik Ödülleri Kral Tv&Kral FM Özel Ödülü-Radyolarda En Çok Çalınan Sanatçı
2011 Balkanika TV – Balkan ödülleri Yılın En İyi Erkek Sanatçısı Ödülü
2012 Kral TV Video Müzik Ödülleri Radyolarda En Çok Çalınan Sanatçı
Balkanika TV – Balkan ödülleri Yılın En İyi Erkek Sanatçısı Ödülü
Yılın Projesi Ödülü
giybetalbum (5)

Diskografi

 1. Aşk İçin(1994)
 2. Yaz Yağmuru(1996)
 3. Gecelerin Adamı(1998)
 4. Bilsem ki(1999)
 5. Sahibinin Sesi ( 2001 )
 6. Asrın Hatası(2000)
 7. Okyanus(2002)
 8. Çakra(2004)
 9. Mesafe(2006)
 10. Gold Remix ( 2007 )
 11. Nefes(2008)
 12. Kara Kedi(2010)
 13. Serdar Ortaç Gold ( 2011 )
 14. Ray(2012)
 15. Bana Göre Aşk(2014)                ( 20.yıl albümü )
 16. Çek Elini Kalbimden(2015)
 17. Serdar Bizi Diskoya Götür ( 2015 ) ( digitalde )
 18. Gıybet(2016)
 19. CIMBIZ ( 2017 )
X